HTML

Europe in Budapest

A Terra Recognita Alapítvány gondozásában 2011-ben a soros magyar EU elnökségre megjelent kötet hivatalos blogja

Friss topikok

2011.11.25. 17:29 barathgergo

A Magyar Krónika interjúja Prőhle Gergellyel a Europe in Budapest könyv kapcsán

 

Interjú az EU kétoldalú kapcsolatokért felelős helyettes államtitkárral a Rómában bemutatott kezdeményezésről.

Montreál, május 26.

Magyar Hon Lap 
/(hh)

"Kulturális különbözőség, mint európai prioritás - Budapest példája" - e témakör jegyében került bemutatásra május 19-én, az Európai Bizottság római székházában a magyar fővárosról szóló új kötet "Europe in Budapest" címmel. Az eseményre Magyarország az Európai Unió Tanácsának soros elnökségéhez kapcsolódó kezdeményezések keretében került sor. A bemutatón felszólalt Clara Albani asszony, az Európai Parlament olaszországi információs irodájának igazgatója, és Prőhle Gergely, az EU kétoldalú kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára, a magyar Evangélikus Egyház országos felügyelője, végül köszönő szavakat mondott Balla János, Magyarország római nagykövete.

A 254 oldalas, angol nyelven megjelent, magyar szerzők által összeállított, színes képekkel illusztrált kézikönyv különlegessége, hogy Budapest városát kulturális sokszínűsége által mutatja be az érdeklődőnek; sorra veszi az egyes európai nemzetek által az évszázadok folyamán ránk hagyott kulturális emlékeket, "kézzel fogható tanúságtételeket". A magyar főváros arcképét ugyanis nagyban meghatározzák más nemzetek, így pl. a német, az osztrák, a török vagy az orosz nép jelenléte, de a szomszédos nemzetek, így pl. a szlovákok, szerbek, románok, horvátok által ránk hagyott emlékek, továbbá a cigányok, valamint a közép-európai legnagyobb zsidó közösség jelenléte. Mindemellett természetesen megtalálhatók a nyugat-európai és mediterrán térség országainak nyomai is e csodálatos városban elég csak az Itáliából Magyarországra érkező Kapisztrán Szent Jánosra, Boldog Avianói Márk kapucinus szerzetesre, vagy éppen a spanyolországi katalán hősökre gondolni, akik Buda felszabadításáért harcoltak. A könyv különlegessége tehát, hogy nemcsak a műemlékeken keresztül, hanem az egyes nemzetek neves alakjain át is bemutatja a magyar fővárost, Budapestet.

A könyvbemutatón Clara Albani asszony, az Európai Parlament olaszországi információs irodájának igazgatója pontosan ebből, vagyis a személy jelentőségének szemszögéből közelítette meg a most megjelent kézikönyv különlegességét. Emlékeztetett ezáltal arra, hogy Magyarország az Európai Unió soros elnökségének idején a politika középpontjába a személyt kívánta állítani. A lisszaboni szerződést követően az EU-s elnökségnek a koordináló szerepe mellett felértékelődött a soros elnökséget adó ország kulturális megmutatkozásának, kultúrájának szélesebb körben való bemutatásának lehetősége. Így a tagországok közti párbeszéd is jelentősebbé vált, amelyet jól tükröz az Olaszországban Magyarországról megjelenő számos kezdeményezés, kiállítások és egyéb rendezvények formájában - magyarázta Albani asszony.

Prőhle Gergely, az EU kétoldalú kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár beszédében a multikulturális Európa, a népek közötti együttélés valóságos helyzetéről fejtette ki gondolatait, amely az európai nemzetek és a más kontinensek népei közötti együttélésre egyaránt vonatkozik. Olyan iránymutatást kell adni, amely "nem ad teret a szélsőségeknek, ugyanakkor az együttélés lehetőségeit reálisan mutatja be" - mondta. Ennek egyik lehetősége az együttélés történeti bemutatása, amelyre példa a "Europe in Budapest" című kötet is. Budapesten mintegy 13 nemzeti kisebbség él, és Közép-Európa a történelmi kulturális sokszínűség egyik leglátványosabb területe. Gondolatait saját személyes tapasztalataival támasztotta alá, miszerint családjában szintén visszatükröződik a kulturális sokszínűség.

Hangsúlyozta továbbá, hogy a kultúra fontos szerepet tölt be az egyes országok gazdasági fejlődésében, a kulturális diverzitás ugyanis segíti a szellemi invenciót. Mindennek fényében a feladat a kulturális különbségek értékként való felfogása. Ez ugyanis nem szabad, hogy ellentétek forrása legyen, hanem a közös európai értékek egyéni bemutatása.
Prőhle Gergely helyettes államtitkár a könyvbemutatót követően a Vatikáni Rádió számára ismertette a kezdeményezést, beszámolt a EU magyar soros elnöksége idején Európában megvalósult fontosabb kezdeményezésekről, továbbá kifejtette a kereszténység jelentőségét a magyar kultúrában, a multikulturális Európában.

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://europeinbudapest.blog.hu/api/trackback/id/tr233411433

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása